Co je Token
Volejte : +420 720 591 088
Token
Pojem token má v různých oblastech různé významy.
token – pojem z článku Lemma (lingvistika)
token – symbol při provádění lexikální analýzy
token je v blockchainu jednotka zpravidla složená z jejího obsahu, řadového čísla, anebo popřípadě jiných údajů, zapsaná do blockchainu pomocí takzvané ražby (v angl. minting)
bezpečnostní token – zařízení z oboru Počítačová bezpečnost
token ring – technologie v počítačových sítích (zpráva obsahující oprávnění vysílat v sítích typu token ring, token bus)
investiční token – elektronická forma držení podílu nebo nároku na budoucí výnosy/zisky v projektu/firmě
security token – forma elektronického držení podílů navázaná na akcie firmy/projektu řádně schválena regulátory (tokenizace = proces licencovaný komisí pro cenné papíry)
utility token – forma elektronického držení hodnoty spojené s budoucím užitkem/přínosem, který firma jeho držitelům přinese ve formě služby, produktu či výhod/slev s nimi spojenými (proces není licencován)
Kryptoměnové pojmy
Co je Token
počáteční nabídky mincí) se změnil způsob, jakým byly mince vnímány. Objevil se termín „token“, což znamenalo, že mince už nebyly jen druhem měny. Tokeny začaly najednou vzkvétat a všechny měly širokou škálu funkcí.
Kryptoměnový token je reprezentací „něčeho“ v jeho konkrétním ekosystému. Může to být hodnota, vklad, hlasovací právo nebo cokoli jiného. Token není omezen na jednu konkrétní roli; ve svém ekosystému může plnit mnoho rolí. Token představuje aktivum nebo nástroj, který má společnost a obvykle jej prodávají svým investorům během veřejného prodeje (ICO).(initial coin offering)
Tokeny, na rozdíl od mincí, nemají svůj vlastní blockchain, ale fungují na blockchainu jiné kryptoměny, tedy na platformě. Nejčastěji to bývá Ethereum, na níž vzniká i většina ICO projektů nebo také Neo, Eos apod.
Tokeny představují platidlo daného projektu, ke kterému patří a jde o aktiva, která se dají směnit za jiné kryptoměny nebo jiná aktiva.
Platformy tak vytvářejí prostor pro nové kryptoměnové projekty, jako jsou decentralizované aplikace, tokeny v nich figurují jako platidlo nebo prostředek směny, tedy tzv. palivo aplikací.
Vytvořit token je tak logicky jednodušší než mince, protože není třeba vytvářet nový blockchain.
Umožňují to hlavně implementované smart-kontrakty, které fungují jako samo-řídicí a nepotřebují žádnou třetí stranu a zprostředkovatele.
Kryptoměny se také dělí na decentralizované, kterých je velká většina a na centralizované, jako je Ripple, nebo některé jiné kryptoměny, které jsou ještě ve vývoji.
V reálném životě věcí token slouží jako viditelná nebo hmatatelná reprezentace skutečnosti, kvality atd. Podívejte se do peněženky a je pravděpodobné, že narazíte na mnoho tokenů skutečného života:
Vaše členská karta v tělocvičně je token.
Váš řidičský průkaz je token, který představuje skutečnost, že jste absolvovali školení potřebné k řízení ve Vaší zemi.
Průkaz obecního zastupitele na obci je token. Na členské známky.
Volební lístky k volbám je token.
Vaše karta k hotelu ukazuje, že jste zaplatili za pokoj.
Bezpečnostní klíč k přihlášení – ověření identity.
Zápis v Otevřené účetní knize s obcí na pořadí na přidělení bytu je token
*) členská karta člena Družstva na pořadí na byt je token.
Typy tokenů
V současné době neexistuje jednotná klasifikace tokenů. Existují však snahy o vyřešení tohoto problému ze strany SEC v USA a FINM A ve Švýcarsku.
Obě organizace rozdělují tokeny do dvou širokých kategorií:
Bezpečnostní tokeny – tento typ je do jisté míry podobný cenným papírům,
Utility tokeny – tento typ dává držitelům přístup ke službám poskytovaným v rámci projektu.
*) například na developeském pojektu bytové výstavby s obcemi přístup ke službám vykonávat projekty, realitní činnost, finnanční služby, stavební práce a dodávky
Tokeny se dále také dělí na komoditní tokeny.
Bezpečnostní token
Jsou to aktiva, která si můžeme představit jako cenné papíry, a tím pádem se k nim také vztahují taková práva a regulace. Jedná se především o právo na podíl na zisku či hlasovací práva. Velká většina kryptoměn jsou security tokeny, protože jsou to digitální peníze bez reálného využití, a proto působí jako cenné papíry – investice.
Bezpečnostní tokeny můžeme dále dělit na:
Akciové tokeny – představují hodnotu akcií vydaných společností na blockchainu.
Dluhové tokeny – představují dluhové nástroje, jako jsou hypotéky na nemovitosti a podnikové dluhopisy.
Utility token
Můžeme chápat jako kupón pro nějakou firmu a servis; nebo servis, který firma vyvíjí a bude spuštěn v budoucnosti. Lze je také použít jako typ slevového nebo prémiového přístupu ke zboží a službám projektu. Má reálné využití, a proto jsou to i do budoucna lepší a bezpečnější investice.
Například kryptoburza Binance má token Biinance coin, a pokud s ním obchodujete na jejich burze, tak máme jakoby „podíl“ v jejich firmě a rovněž máme 10% slevy na poplatky. Dalším příkladem je BAT (Basic Attention Token) – digitální reklamní platforma, která spolupracuje s prohlížečem Brave zaměřeným na ochranu soukromí.
Neshromažďuje ani nesdílí osobní údaje . Můžete získat tokeny za prohlížení reklam s BAT.
Komoditní tokeny
Jsou to tokeny kryté standardními aktivy, které již mají nezávislou hodnotu, jako je zlato, ropa, nebo fiat měna.
Mnoho projektů se zaměřuje na vázání tokenů na fiat měny, přičemž USD je nejčastější.
Ropa je v současné době také horkým tématem, pokud jde o komoditní tokeny, a to díky úsilí venezuelských vlád El Petro, které má v úmyslu tokenizovat 5 miliard barelů ropy.
DigixDAO se snaží, aby byla k ceně zlata připojena mince s prokazatelnými certifikáty o zlatých rezervách zaslaných do blockchainu.
Tokenizace
Obecně řečeno, tokenizace je proces přeměny nějaké formy aktiv na digitální token, který lze přesunout, zaznamenat nebo uložit do systému blockchain. Jednoduše řečeno, tokenizace převádí hodnotu uloženou v nějakém objektu – fyzickém objektu, jako je obraz nebo nehmotný objekt – na token, kterým lze manipulovat podle systému blockchain.
Schopnost blockchainu tokenizovat aktiva je do značné míry neomezená, ale je možné je seskupit do tří širokých kategorií. Podíváme se na ně v pořadí inovací nebo
schopnosti blockchainu změnit způsob, jakým jsou zpracovávány tradiční převody aktiv. Tyto tři kategorie jsou nehmotná aktiva, zastupitelná aktiva a nezastupitelná aktiva.
Nehmotný majetek
Nehmotný majetek je pro svět blockchainu přirozený, protože ve skutečnosti neexistuje, alespoň v tradičním smyslu. Nehmotný majetek představuje myšlenky nebo koncepty – autorská práva, patenty, …
Zastupitelné zboží
Zboží je zastupitelné, pokud je možné ho nahradit za jiné stejné zboží stejné hodnoty. Nejznámějším zastupitelným zbožím jsou komodity. Litr vody se rovná jinému litru vody, barel oleje se rovná jinému barelu oleje nebo unce zlata se rovná jiné unci zlata. Dokonce i zásoby lze považovat za zaměnitelné za předpokladu, že jsou seskupeny do stejných obalů. Zastupitelná aktiva jsou často podložena fyzickým zdrojem – zlato nebo pšenice ve skladu, voda nebo ropa v potrubí.
*) nebo cihly? Do našich staveb?
Nezastupitelné zboží/nezaměnitelné tokeny (Non-Fungible Token – NFT)
Je to unikátní, jednotlivý token existující na blockchainu, jako například Ethereum. Na rozdíl od kryptoměn, jako je Bitcoin, obsahuje každý token NFT jedinečná data, což znamená, že nezaměnitelné tokeny nejsou vzájemně zaměnitelné.
Normální token lze vyměnit za stejný typ tokenu stejně bez rozdílu. Dobrým příkladem je dolar – pokud oba máme dolar, můžeme si jej vyměnit a ani jeden z nás netratí.
Zatímco s nezaměnitelnými tokeny jsou oba tokeny jedinečné, což znamená, že pokud máme oba NFT, můj by mohl být CryptoKitty a Váš by mohl být Váš oddací list – samozřejmě je nemůžeme vyměnit stejně.
Závěr
Jak je z předchozích odstavců zřejmé, není jednoduché se v jednotlivých typech tokenů vyznat. Pro konzervativnější investory může být zajímavé investovat do security tokenů — projekty na nich založené jsou ve vyspělých zemích regulované podobně jako klasické cenné papíry, a tak je investice do nich bezpečnější.
*)Finanční deriváty jsou instrumenty, jejichž hodnota je odvozena z hodnoty tzv. podkladového aktiva (třeba směnka). Jejich podstatou je forma termínového obchodu, tzn. že dochází k určitému zpoždění mezi sjednáním obchodu a jeho plněním. Mají obvykle podobu smlouvy mezi dvěma stranami: Tedy mohou, ale nemusí být cennými papíry (dluhopisy, akcie).
Se zajímavým projektem, který využívá právě tento typ tokenu, přišla švýcarská společnost Envion. Zaměřuje se na těžbu kryptoměn a hardware pro těžbu umisťuje do standardizovaných kontejnerů, které lze jednoduše dopravit přímo k elektrárnám a využít tak přebytků energie přímo u zdroje. Toho lze využít např. u velkých solárních elektráren, které za slunečných dní generují velké přebytky elektřiny, pro které není využití. Dalšími typy elektráren s častými “přebytky” jsou větrné elektrárny a hydroelektrárny.
_____________________________________
Názor:
Token by měl být ukotven (ukotvení je nutné !) . Řádně, úplně stejně, jako když se zakládá zakládací listina svěřenského fondu za 90,- Kč nebo za 4 EUR. Složená ze tří subjektů a to osoba zakládající, (osoba obmyšlená), pak správce střediska (analytického účtu, tabulka v excelu s řádky, podobná naši tabulkám naší Aplikace na
výplaty zisků, kolik peněz a kdy) a Dohledová organizace (třeba ta, kterou máme z Kanady).
Ano? Jasné?
============
Doplnění:
Při provádění tokenizace je vydáno určité množství a víc jich nikdy nebude … (píše Stáňa)
A já dodávám:
podobně jako emise nových peněz
podobně, jako při vydávání emise nemovitostních dluhopisů. kdy je vydaná celá série, nominál, a i zisky, procenta, úroky a to jsou virtuální ty Tokeny…
*) jen je ukotvit, že
**) Vše je zapsáno na blockchainu . Blockchain je otevřená účetní kniha. Účetní je Pavel Šámal z Berouna.
Takže kdokoli, kdo je zvolen rodinou (osobou, fyzickou osobou, tedy zakladatelem, která si volí svého správce – sponzora) správcem analytického účtu, střediska (středisko je jen účetní pojem, zná to každá účetní) /středisko v Družstvu investorů, viz stanovy družstva/ a zapíše se na to listina na např. Jednorázový svěřenský fond za 90,- Kč nebo za 4 EUR., s volbou toho správného správce, který umí zaknihovat v otevřené účetní knize peníze, a se zvolenou tou správnou Dohledovou organizací z Kanady, jak jí máme přesně my, tak ten pak přijme od rodiny peníze, zaknihuje je a rodině se stará o aplikaci v jejím chytrém telefonu, jako správce – sponzor a rodina jen kouká do aplikace, kde má své peníze.
Ano? Jo? Tak?
*) platí i pro Poláky.
podobně jako série nemovitostních dluhopisů s procenty zisku, víc jich nikdy nebude.. mi to tak připadá, zapadá..
_____________________________________
Takže můžeme přistoupit k vyplnění také:
17 OTAZEK K POHOVORU ON-LINE
prosím vyplňte nám a odešlete - klikněte zde
https://www.infoburza.eu/id18200-17otazek
_____________________________________
Takže můžeme přistoupit k vyplnění také:
DOTAZNÍK 14 OTÁZEK
Prosíme odpovězte nám na ně a odešlete - klikněte zde
https://www.infoburza.eu/id18200-dotaznik14
_____________________________________
KONTAKT:
Konzultační společnost, s.r.o.
Sídlo společnosti: V zářezu 902/4, Praha 5-Jinonice, PSČ 158 00.
Kancelář: Havlíčkova 114, Beroun
IČO: 25632001
společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C. vložka 56439
jednatel pan Pavel Šámal
mobil: tel.: 778 088 548 ,
Reference:
http://www.konzultacni-spolecnost.cz/reference/
E-mail:
konzultacni-spolecnost@seznam.cz
Odkaz na tyto stránky:
http://www.konzultacni-spolecnost.cz/token/
Vyplňte nám tedy:
Dotazník 17 otázek,
Dotazník 14 otázek
4. pozice: Hlavní koordinátor developerských projektů.
Konzultační společnost, s.r.o.
3. pozice: Vedlejší koordinátorka na koordinátorskou smlouvu.
2. pozice: Referentka administrativy a podpory obchodu.
1. Operátor na zasílání SMS